Sikeresen zárult a Planet Expo – a Planet Budapest folytatódik
A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány által szervezett Planet Budapest 2026 Közép-Európa egyik legjelentősebb fenntarthatósági eseménye, amelynek meghatározó eleme volt a Planet Expo szakkiállítás. A rendezvényen 11 ágazat – többek között a vízgazdálkodás, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az energiaipar és a környezetvédelem – mutatta be legújabb fenntartható megoldásait, több mint 100 kiállító részvételével.
Öt napon át várta a látogatókat a HungaroMet Nonprofit Zrt. Ökocímke-standja is, ahol az érdeklődők gyakorlati útmutatást kaphattak fenntarthatósági céljaik és innovációik megvalósításához. „Kerüljön a felső polcra az ökocímkével!” – hirdette a stand szlogenje. A legfelső polcon fizikailag is helyet kaptak üvegplakettek: az uniós ökocímke (EU Ecolabel), a magyar Környezetbarát Termék védjegy, a skandináv Északi Hattyú és a német Kék Angyal. Ezek a tanúsítványok a hitelességet, az átláthatóságot és a valódi környezeti teljesítményt jelképezik – és egyben versenyelőnyt is biztosítanak a piacon. Nem véletlenül ezek voltak azok a garanciák, amelyeket a látogatók leginkább kerestek.
Számos vállalkozás érdeklődött a minősítési folyamat iránt, termékeik és szolgáltatásaik ökocímkézésének lehetőségeit vizsgálva. Lakossági megkeresések is érkeztek: egyetemisták greenwashing témájú kutatásokhoz gyűjtöttek információt, mások tudatos vásárlóként szerettek volna eligazodni a logók mögötti valós tartalomról. Két új pályázó, akik már megkezdték a minősítési folyamatot, személyes konzultációra is felhasználta a stand adta alkalmat. Állami intézmények képviselői a zöld közbeszerzéssel kapcsolatban tettek fel kérdéseket, míg kiállító partnereink az ökocímkében rejlő üzleti lehetőségek iránt érdeklődtek.
Az Expóhoz egy háromnapos Planet Konferencia is kapcsolódott, ahol előadások, panelbeszélgetések és üzleti fókuszú szekciók segítették a résztvevőket a zöldfinanszírozás, az energetika és a vízgazdálkodás aktuális irányainak megismerésében. Az egyik előadó, Dr. Raisz Anikó környezetügyért felelős államtitkár, a fenntartható energiatermelés jövőjéről és a zöldátállás kihívásairól beszélt. Előadásában rámutatott, hogy 2000 óta a klímaváltozás több mint 3,6 billió dollár gazdasági kárt okozott világszerte, és a „nem cselekvés” tovább növeli a károkat, rontja a termelékenységet, valamint egy elavult rendszerbe való beragadáshoz vezethet. Hangsúlyozta, hogy a környezetvédelembe történő befektetések csökkenthetik az egészségügyi és a védett természeti erőforrások rehabilitációs költségeit, miközben ösztönzik az innovációt és a gazdasági fejlődést.
Előadásában szó esett az ESG (Environmental, Social, Governance – környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) szempontrendszerről is, amely azt értékeli, hogy egy vállalat működése mennyire fenntartható és felelős e három területen. Az ESG-jelentéstétel egyre több vállalat számára válik kötelezővé, és befektetői szempontból is kiemelt jelentőségű: a kedvező értékelés javíthatja a hitelképességet, a tőkebevonási esélyeket és a vállalati reputációt.
Az ökocímke ehhez kínál kézzelfogható, hiteles eszközt: segíti a vállalkozásokat abban, hogy fenntarthatósági teljesítményükkel valóban kiemelkedjenek a piacon – vagyis méltán kerüljenek a „felső polcra”.