KLÍMAÚJÍTÓK: Változtass, hogy változzon!
Fenntartható divat rendezvény Miskolcon - a Föld napja és a Fashion Revolution Week eseménysorozathoz kapcsolódva, az újrahasznosítás jegyében!
Az Ökocímke Tanúsítási Iroda második alkalommal kapott meghívást a ReDesign Team Kft. miskolci eseményére, ahol a fenntartható öltözködést és ruhagyártást támogató szervezetek, cégek mutatkoztak be és nyújtottak izgalmas programokat az érdeklődőknek. A szervezők által korábban meghirdetett, textil-újrahasznosítással kapcsolatos óvodai és iskolai versenyek eredményhirdetésére és díjátadójára is itt került sor.
Az általános iskolások „Egy ruhám több élete” c. rajzversenyére érkezett pályaművekből a II. Rákóczi Ferenc Könyvtárban egy kiállítást tekinthettek meg az esemény résztvevői, a középiskolások „Hulladék a kifutón” című ruhatervezői versenye pedig az elkészült ruhák látványos divatbemutatójával zárult.
Az eseményen a főszervező Redesign Divatsuli divattervező workshoppal és kreatív textil-újrahasznosító kézműves foglalkozással várta a családokat, érdeklődőket.
A szabadtéri rendezvény fő támogatója, a Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft., röviden MiReHu, mint a szemléletformálás, a környezetvédelem és az újrahasznosítás elkötelezett híve, szintén kreatív workshoppal, ill. kukásautóval várta a gyerekeket az esemény ideje alatt, valamint használt farmerek, pulóverek, pólók, ingek leadására is volt lehetőség.
A Hulladék a kifutón pályázat kiemelt támogatója volt a Magyar Telekom, aki a győzteseknek járó fődíjat, egy-egy felújított IPhone készüléket, valamint minden résztvevő számára ajándékcsomagot biztosított. A Magyar Telekom évek óta visszagyűjti a működésképtelen, használaton kívüli mobilokat, melyek újrahasznosításra kerülnek: csak a tavalyi évben 5 tonna elektronikai hulladékot gyűjtött vissza ily módon ügyfeleitől. A rendezvényen felállított standjukon is gyűjtötték a résztvevőktől a régi készülékeket, amelyek után darabonként 500 Ft-tal támogatja a Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” elektronikai hulladékokat összegyűjtő programját.
De jelen volt a Fashion Revolution Hungary csapata, a Réthy Újrahasznosító Akadémia és a Miskolci Állatsegítő Alapítvány (MÁSA) is, amely részére helyben felállított varrógépeken napvitorlák és fekhelyek készültek. A közösségi varrásban az Abakusz Szakképző Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanárai, tanulói segítettek.
A rajzkiállítás, partnerek standjai, közösségi varrás, egyedi hulladékból készült ruhák divatbemutatója mellett mi is egész nap vártuk az érdeklődőket ökocímkés termékek bemutatásával, különböző játékainkon keresztül az ökocímke jelentőségének megismertetésével. Standunkon a textilgyártásra és -használatra vonatkozó anyagaink népszerűsítették főképpen az uniós és a magyar ökocímkét, a témának megfelelő ismertetőanyagokkal és bemutatódarabokkal (ökocímkés ruhadarabok, cipők, mosószerek).
A programot kerekasztalbeszélgetések színesítették, amelynek keretében többek között a tudatos vásárlásról és az azt segítő ökocímkékről kérdezte a moderátor Barta Géza Róbert tanúsítási vezetőt.
A jó hangulatú rendezvény egy fontos lépést jelent a fenntartható divat, az újrahasznosítás népszerűsítésében, az öltözködési és vásárlási szokások újragondolásában. A szervezők és partnereik további együttműködésekkel segítik a koncepció terjedését és ezáltal a környezet védelmét.